Joined
·
1,053 Posts
Haven't seen any price increases here yet, but expect it will happen before long. Haven't experienced any shortages or shipping issues, but it could be because the food I get is made locally.
Currently it costs me about $120 a month (2 X 25 lb. bags of kibble) to feed my two pups depending on what flavor of kibble I feed - chicken is a fair bit cheaper than a red meat diet. For treats I mostly use their kibble, they like it that much. For higher value treats, I get banana chips (they go nuts for them) or an all meat product called 'Rollover' which I dice up and dry in the oven at a cost of about $10 a month or simply use leftover meat or cooked veggies ( carrots).
Currently it costs me about $120 a month (2 X 25 lb. bags of kibble) to feed my two pups depending on what flavor of kibble I feed - chicken is a fair bit cheaper than a red meat diet. For treats I mostly use their kibble, they like it that much. For higher value treats, I get banana chips (they go nuts for them) or an all meat product called 'Rollover' which I dice up and dry in the oven at a cost of about $10 a month or simply use leftover meat or cooked veggies ( carrots).