Dog Forum banner
1 - 15 of 15 Posts

·
Registered
Joined
·
1,387 Posts
Discussion Starter · #1 ·
My preferred brand of dog food almost doubled in price from Amazon. in the past 30 days:(
Luckily I was able to get a couple of 40lb bags at Chewey for only a few dollars more than I had been paying.

I have 3 good sized dogs to feed, and this comes at a bad time for everyone. If you can, I suggest buying extra to keep on hand. Apparently the worker shortage and Covid are taking their toll again.
 

·
Registered
Joined
·
953 Posts
Yep I belong to Purina for professionals and had to order my dog food elsewhere because it will not be available until the end of this month. There have also been some shortages on certain prescription dog and cat food. When this happened before I actually ended up buying dog food off of ebay would you believe.
 

·
Registered
Joined
·
1,387 Posts
Discussion Starter · #3 ·
This is now my 2nd choice in foods, as the first choice went out of stock in 2020, and then skyrocketed when it did become available. Using the dogfoodadvisor ratings, I will not go below a 4 star food, and check the contents of every bag bag just in case..they did one of those "new and improved" deals.
 

·
Registered
Joined
·
1,256 Posts
Just curious what people pay a fortnight for there dogs food including treats.
I just added up and approx $160aud
 

·
Registered
Joined
·
1,387 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Just curious what people pay a fortnight for there dogs food including treats.
I just added up and approx $160aud
I had to look up fortnight 🤣 🤣 🤣

I go through 3x 40lb (3x 18kg) bags of kibble per month. (a 4 star food) Of course they all eat different amounts which makes things a bit dicier.
With treats, raw, sardines etc, the total is somewhere around $100 per month (4 weeks) usd for all 3, (130aud)
It sounds like dog ownership is much more expensive for you,
 

·
Registered
Joined
·
57 Posts
I've never added it up. Have you heard the saying, "Ignorance is bliss"?

Future availability of dog food is as much a concern for me as price. If grocery stores have empty shelves for human food....
 

·
Super Moderator
Joined
·
6,537 Posts
I once worked out that on our good quality, expensive dog food, T costs about 58 pence a day. He gets treats on top and I've not added the cost of these but it's another advantage of having a small dog.
 

·
Registered
Joined
·
1,256 Posts
I had to look up fortnight 🤣 🤣 🤣

I go through 3x 40lb (3x 18kg) bags of kibble per month. (a 4 star food) Of course they all eat different amounts which makes things a bit dicier.
With treats, raw, sardines etc, the total is somewhere around $100 per month (4 weeks) usd for all 3, (130aud)
It sounds like dog ownership is much more expensive for you,
Oh dear another word you yanks dont use🤣

Yep i spend a fortune for one dog alright. With his several pre made raw boxes and daily wild salmon, his treats are very high quality. All this comes from a pension and thats not including my cats stuff and jesses daily pain meds. But i wouldnt have it any other way.
 
  • Like
Reactions: Buzzu2

·
Registered
Joined
·
1,256 Posts
I once worked out that on our good quality, expensive dog food, T costs about 58 pence a day. He gets treats on top and I've not added the cost of these but it's another advantage of having a small dog.
Thats a good point, even with meds
 

·
Registered
Joined
·
1,387 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Oh dear another word you yanks dont use🤣

Yep i spend a fortune for one dog alright. With his several pre made raw boxes and daily wild salmon, his treats are very high quality. All this comes from a pension and thats not including my cats stuff and jesses daily pain meds. But i wouldnt have it any other way.
This is the only Fortnight that I know of. :ROFLMAO:

Fortnite
 

·
Registered
Joined
·
1,256 Posts

·
Registered
Joined
·
2,366 Posts
I think, although I don't really keep close track, that I spend somewhere in the neighborhood of $100 USD a month on food (and some of the treats) for my dogs and my cat. I have two dogs but both are on the small side. I don't buy any food that is under a four star rating on the Dogfoodadvisor. I add toppers of various types, usually canned food for the dogs, just to keep things interesting for them. Some of the time I use cooked chicken breast cut into tiny pieces for training treats, as that is healthier that most purchased treats and much cheaper than most good quality manufactured treats.

then I spend another $120 (?) or so for medications and supplements for one of the dogs each month. I would have to do math to work out what it really is, and I don't math.;)

Like most of us, though, I don't really care what the dogs cost me, because I would rather have them than any of the other things I could be spending the money on. I don't eat out or go to movies or buy things I don't need. I like it this way.
 

·
Registered
Joined
·
656 Posts
Haven't seen any price increases here yet, but expect it will happen before long. Haven't experienced any shortages or shipping issues, but it could be because the food I get is made locally.

Currently it costs me about $120 a month (2 X 25 lb. bags of kibble) to feed my two pups depending on what flavor of kibble I feed - chicken is a fair bit cheaper than a red meat diet. For treats I mostly use their kibble, they like it that much. For higher value treats, I get banana chips (they go nuts for them) or an all meat product called 'Rollover' which I dice up and dry in the oven at a cost of about $10 a month or simply use leftover meat or cooked veggies ( carrots).
 
  • Like
Reactions: Buzzu2
1 - 15 of 15 Posts
Top